Sztuka plakatu

„Naszym celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że plakat reklamowy musi być projektowany ze świadomością w jakim medium będzie eksponowany. W przeciwnym razie kampania outdoorowa nie zdaje egzaminu. Zły layout przekłada się na niską efektywność kampanii i marnotrawienie budżetów reklamowych klienta. ”

Anna Nowakowska-Godun, Dyrektor Marketingu Clear Channel Poland

Plakat outdoorowy, bez względu na rodzaj nośnika na jakim jest eksponowany, powinien rządzić się określonymi zasadami, gdyż reklama zewnętrzna jest medium odbieranym w ruchu.

Osiem podstawowych zasad tworzenia plakatu reklamowego

Zasady te s formułował David Bernstein w książce „Advertising Outdoor: Watch the Space”.
Efektywny layout powinny cechować następujące, proste aczkolwiek często nieuświadamiane zasady:

  • Prostota– żadnych elementów wyszukanych, dekoracyjnych czy skomplikowanych, zarówno w obrazie jak i komunikacie słownym.
  • Jeden dominujący obraz– choć w rękach eksperta może to być także zderzenie lub połączenie dwóch obrazów. Wiele znanych plakatów przekazuje jednocześnie dwie myśli za pomocą umiejętnej gry słów lub obrazów.
  • Wyrazistość– plakat to nie miejsce na półtony czy subtelności.
  • Wyraźna, czytelna czcionka– plakat to nie ekran komputera. Cienki i subtelny krój pisma, niewielkie odstępy między znakami czy też umieszczenie tekstu na skomplikowanym tle nie zdają egzaminu z odległości 50 metrów.
  • Ograniczona liczba słów– sześć lub siedem – zapewniająca natychmiastowy odzew. Jeśli jest ich więcej (a istnieją w tej mierze interesujące przykłady), to zdania powinny być krótkie.
  • Odpowiednio duża czcionka– to znaczy na tyle duża, by tekst dało się przeczytać z właściwej dla danego nośnika odległości.
  • Kontrastowe kolory (najlepiej podstawowe)– powtórzmy, to nie miejsce na subtelne niuanse.
  • Promocja marki – należy zadbać nie tylko o to, by logo było dostatecznie duże, lecz o to, by cała kompozycja była podporządkowana marce.

„Kontakt z plakatem reklamowym jest niezaplanowany…

…Trzeba więc przyciągnąć wzrok odbiorcy w bardzo krótkim czasie i ze sporej odległości. To wyzwanie staje się motorem sztuki plakatu reklamowego i sprawia, że na czoło wysuwa się potrzeba prostoty. Należy przy tym zauważyć, że prosty nie znaczy prostacki, a tym bardziej prymitywny, lecz jedynie skoncentrowany na pojedynczym celu. Przyciągnięcie uwagi odbiorcy jest ważne, ale najważniejsze pozostaje pozyskanie jego zaangażowania i w miarę możliwości nawiązanie z nim dialogu, relacji.”

Opracowane na podstawie programu PR „Sztuka plakatu reklamowego” firmy Clear Channel Poland.

Cyt. z Media Run: http://old.mediarun.pl/news.php?news_id=4247