„Naszym celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że plakat reklamowy musi być projektowany ze świadomością w jakim medium będzie eksponowany. W przeciwnym razie kampania outdoorowa nie zdaje egzaminu. Zły layout przekłada się na niską efektywność kampanii i marnotrawienie budżetów reklamowych klienta. „
Anna Nowakowska-Godun, Dyrektor Marketingu Clear Channel Poland
Plakat outdoorowy, bez względu na rodzaj nośnika na jakim jest eksponowany, powinien rządzić się określonymi zasadami, gdyż reklama zewnętrzna jest medium odbieranym w ruchu.
Przy współpracy z zespołem profesjonalnych plastyków opracowujemy projekty reklamy przeznaczone do druku na różnego rodzaju nośnikach
Patrz: Jak przygotować projekt (dane techniczne)
Osiem podstawowych zasad tworzenia plakatu reklamowego
Zasady te s formułował David Bernstein w książce „Advertising Outdoor: Watch the Space”.
Efektywny layout powinny cechować następujące, proste aczkolwiek często nieuświadamiane zasady:
- Prostota– żadnych elementów wyszukanych, dekoracyjnych czy skomplikowanych, zarówno w obrazie jak i komunikacie słownym.
- Jeden dominujący obraz– choć w rękach eksperta może to być także zderzenie lub połączenie dwóch obrazów. Wiele znanych plakatów przekazuje jednocześnie dwie myśli za pomocą umiejętnej gry słów lub obrazów.
- Wyrazistość– plakat to nie miejsce na półtony czy subtelności.
- Wyraźna, czytelna czcionka– plakat to nie ekran komputera. Cienki i subtelny krój pisma, niewielkie odstępy między znakami czy też umieszczenie tekstu na skomplikowanym tle nie zdają egzaminu z odległości 50 metrów.
- Ograniczona liczba słów– sześć lub siedem – zapewniająca natychmiastowy odzew. Jeśli jest ich więcej (a istnieją w tej mierze interesujące przykłady), to zdania powinny być krótkie.
- Odpowiednio duża czcionka– to znaczy na tyle duża, by tekst dało się przeczytać z właściwej dla danego nośnika odległości.
- Kontrastowe kolory (najlepiej podstawowe)– powtórzmy, to nie miejsce na subtelne niuanse.
- Promocja marki – należy zadbać nie tylko o to, by logo było dostatecznie duże, lecz o to, by cała kompozycja była podporządkowana marce.
Najczęściej zadawane pytania:
Czy mój projekt będzie dokładnie taki jak w komputerze?
Nie. Głownie dotyczy to kolorów. Związane jest to z faktem, że monitor komputera wyświetla kolory w innym trybie (RGB), oraz z tym, że każdy monitor może mieć inne ustawienia kontrastu, nasycenia czy jasności. Aby mieć pewność co do kolorów, można przygotować tzw. cromalin do porównania. Po otrzymaniu wydrukowanych materiałów mogą mieć Państwo wątpliwości co do ich jakości, ponieważ okaże się, że zamiast idealnego obrazu powstał zbiór kolorowych punktów, wydruk wydaje się nieostry z bliskiej odległości. Pamiętajmy, że prace te będą oglądane z odległości kilku, nawet kilkunastu metrów. Z takiej odległości obraz wygląda dokładnie tak, jak na ekranie monitora.
Co to jest tryb kolorów CMYK?
Jest to tryb definiowania kolorów z przeznaczeniem do wydruku. CMYK to angielski skrót od trzech kolorów (cyjan, magenta, yellow) używanych jako kolory podstawowe w drukarkach. Litera K symbolizuje kolor czarny. Podanie koloru w trybie cmyk, to podanie procentowego udziału wymienionych wcześniej kolorów podstawowych.
Co to jest cromalin?
Tak zwany cromalin to wydruk porównawczy wykonany przez zleceniodawcę w celu dokładnego ustalenia odcieni i nasycenia poszczególnych barw. Kolory wyświetlane na monitorze przekłamują, dlatego trudno przewidzieć jak faktycznie zostanie on wydrukowany. Jeżeli zleceniodawcy zależy na idealnym odwzorowaniu powinien nam dostarczyć cromalin z paletą użutych kolorów. Nie oznacza to, że kolory będą diametralnie różne, dlatego cromalin zwykle nie jest przygotowywany.
Jak długo muszę czekać na zrealizowanie mojego zamówienia?
Standardowo zakładamy pięć dni roboczych na wykonanie zlecenia. Oczywiście możliwe są krótsze terminy – jednak nie czekajcie Państwo do ostatniej chwili z przygotowaniem projektu. Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu pliku przed przesłaniem: czy wszystko się zgadza, czy rozmiary i kolory są odpowiednio ustawione, czy zapis jest wektorowy. Odpowiednie przygotowanie pliku (poprawianie błędów) może zając nam więcej czasu niż wydruk.
„Kontakt z plakatem reklamowym jest niezaplanowany…
…Trzeba więc przyciągnąć wzrok odbiorcy w bardzo krótkim czasie i ze sporej odległości. To wyzwanie staje się motorem sztuki plakatu reklamowego i sprawia, że na czoło wysuwa się potrzeba prostoty. Należy przy tym zauważyć, że prosty nie znaczy prostacki, a tym bardziej prymitywny, lecz jedynie skoncentrowany na pojedynczym celu. Przyciągnięcie uwagi odbiorcy jest ważne, ale najważniejsze pozostaje pozyskanie jego zaangażowania i w miarę możliwości nawiązanie z nim dialogu, relacji.”
Opracowane na podstawie programu PR „Sztuka plakatu reklamowego” firmy Clear Channel Poland.
Cyt. z Media Run: http://old.mediarun.pl/news.php?news_id=4247